Betonowy ogród

Pomidory w samym centrum gwarnego osiedla? Truskawki na 11 piętrze wielkiego wieżowca? Ziemniaki, brukiew i pietruszka na miejskich klombach? Dziś wcale nie trzeba mieszkać na wsi albo wyjeżdżać za miasto na działkę, żeby uprawiać swój własny ogródek. Zdrowe sałaty i zioła możemy uprawiać 33 metry pod ziemią, na łódce, a nawet w Parku Olimpijskim. Ciekawe jak na podziemny ogród zareagowaliby Warszawiacy? Może tak ogródek w nowej linii metra?

Podziemna sałata

Właściciele ogrodu są dumni, że mogą uprawiać swoje owoce i warzywa w tunelu pod linią londyńskiego metra Northern Line. Rośliny kwitną i z każdym dniem pojawia się coraz więcej sadzonek. Jak widać rośliny wcale nie potrzebują światła żeby się rozwijać. Panowie – podziemni farmerzy zapewniają, że dzięki ich systemowi nawadniania rośliny potrzebują o 70 procent mniej wody niż w tradycyjnym ogródku. Mało tego – podziemne rośliny wydzielają także o wiele mniej szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Szkoda tylko, że ich ogród przypomina laboratorium i tak mało ma wspólnego z naturą.

Za(nie)dbany ogród

Londyński Park Olimpijski to nie tylko gwarne miejsce podczas Olimpijskich Igrzysk. Dziś można znaleźć tam ciszę i spokój a dzięki ogródkowi poczuć się jak na wsi. W drewnianych skrzynkach i kontenerach wolontariusze uprawiają różnorodne kwiaty, zioła, warzywa i owoce. Jeszcze niedawno dzielnica w której powstał ogród uchodziła za zaniedbaną – dziś to ekologiczna przestrzeń nie tylko dla roślin.

Poziomki i borówki w korpo

Aby jej pracownicy mogli żyć w zgodzie z naturą, stworzyła ogródek na 11 piętrze warszawskiego wieżowca. Szefowa Agencji Marketingowej BOOM uważa, że aby stworzyć coś dobrego, trzeba mieć doskonałe otoczenie. Goście korzystają z balkonowych dobrodziejstw, a pracownicy przy borówkach i poziomkach rozmawiają nad nowymi koncepcjami „Korpo”. Idealne!

Londyńska szklarnia

Miejską formę stworzyła od podstaw. Z miłości do farmy, warzyw i owoców Lutfun Hussain z Bangladeszu udowodniła, że warzywa i owoce z Bangladeszu można hodować także w Londynie. Założyła także stowarzyszenie, które uczy jak uprawiać organiczne warzywa – SpitalFields City Farm.

metro ogrod metro2 metro4 metro3  londyn ol olimpic garden park ol 1 londwawa wawa2 wawa3spl-farm1 spitalfields-city-farm-marie-chantal spitalfield spitalfields-city-farm-marie-chantalMoże czas stworzyć farmę w Warszawie? Na przykład zamiast sztucznej palmy? Póki co muszę zająć się moim balkonowym ogródkiem :)

doooomka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *